Sprzęt

Uniwersalna i stylowa – Razer Naga Chroma

Firma Razer od dwudziestu jeden lat zajmuje się produkcją obecnie topowego sprzętu dla graczy. Jednym z ich tworów jest Razer Naga Chroma, którą miałem przyjemność przetestować. Od walorów wyglądowych przez możliwości techniczne aż do uniwersalności – myszka zachwyca na każdej płaszczyźnie.

I chociaż nie ukrywam sprzęt Razera towarzyszy mi już długo, nie bez powodu trwam przy tej marce. By nie brzmieć jednak stronniczo dam wam od razu znać, że nawet to „cudo” ma swoje mankamenty o których nie można zapomnieć. Jednak wszystko po kolei, każdą recenzję należy zacząć od wyglądu.

Stylowa i Funkcjonalna

Razer Naga Chroma front

Razer Naga Chroma przemówiła do mnie swoim wyglądem. Ma w sobie coś urzekającego i jest przy tym bardzo funkcjonalna. Łatwo dopasowuje się do dłoni, co pozwala odpowiednio ułożyć palce na przyciskach, których poza standardowymi mamy aż 12 z lewej strony. Kciukiem można właściwie objąć całą dwunastkę, jednocześnie nie zdarzyło mi się jeszcze kliknąć kilku na raz z pospiechu, są więc od siebie odpowiednio oddalone. W środkowej części warto skupić się na dwóch dodatkowych przyciskach służących do zwiększania i zmniejszania DPI. Rozwiązanie bardzo przydatne ale przyznam szczerze, że już o wiele mniej wygodne. A mogłoby się bardzo przydać podczas naprawdę szybkich rozgrywek w których trzeba zmienić czułość myszki. Prawa ścianka jest odpowiednio zmodyfikowana by ułożyć na niej dwa ostatnie palce, dodatkowa powłoka zabezpiecza przed ślizganiem i daje komfort dzięki któremu wielogodzinna rozgrywka nie jest uciążliwa dla ręki.

Nie można zapomnieć o świetle, to przecież CHROMA. Podświetlone są jedynie najważniejsze elementy, światło można oczywiście regulować ale nawet najostrzejsze ustawienia są jak najbardziej w porządku. Nie za mocne światło polepsza naszą reakcję w nocy jednocześnie nie przeszkadzając w skupieniu się na rozgrywce. Oświetlone są też najważniejsze elementy co jest niezwykle funkcjonalne, dodatkowo znaczek Razera, jednak dzięki ułożeniu go w odpowiednim miejscu czyli w dolnej części środka myszki jest to element czysto wglądowy który nie przeszkadza nam w rozgrywce.

Uniwersalność to podstawa

Razer Naga Chroma left

Przejdźmy do ważnego aspektu. Czemu właściwie kupować myszkę za minimum 369zł (według rankingu ceneo.pl)? Na pewno to nie tak, że chcemy ją tylko do LoLa. Ale umówmy się, nie tylko League of Legends człowiek żyje, gramy też w inne gry. W mojej opinii więc nie ma co kupować myszek dedykowanych do jednego rodzaju gier, i chociaż Razer Naga Chroma w teorii jest stworzona głównie dla graczy MMO to tutaj kryje się jej potencjał, jest uniwersalna. Dwanaście bocznych przycisków zostaje na pewno docenionych głównie przez graczy MMO, jednak i w moba potrzebujemy dużej ilości klawiszy. Gdy dodatkowo znajdują się one blisko siebie, wszystkie dostępne pod kciukiem, wtedy doceniamy szybkość akcji które dzięki temu przeprowadzamy.

Dodatkowym atutem jest narzędzie Razer Synapse które pozwala nam na odpowiednie ustawienie i macro przycisków. Dzięki tego typu udogodnieniom możemy programować nagę pod nasze ulubione postaci. Wiadomo, że nie każdą grę będziemy grali jako Lee Sin czy Ashe, warto więc mieć ustawienia przygotowany specjalnie dla naszych ulubionych bohaterów. Z drugiej strony czułość osiągająca nawet 16000 DPI, sprawnie zmieniana przyciskami, lub ręcznie również daje szerokie pole do popisu. Warto więc pamiętać o możliwości wykorzystania pełnego potencjału Razer Naga Chroma również w LoLu.

Techniczne podsumowanie

Razer Naga Chroma right

Jak widać jestem dosyć pozytywnie nastawiony do tego sprzętu. Jest względnie prostym człowiekiem, jeżeli coś działa dobrze jest funkcjonalne i na moją kiszeń- lubię to. Próbowałem wielu innych myszek i owszem niewiele z nich mnie odrzuciło, jednak to właśnie Razer Naga Chroma pochłonęła mnie w całości i na chwilę obecną nie chce wypuścić. Posiada kilka mankamentów które jak dla mnie giną zalane falą udogodnień i możliwości tego urządzenia. Dla tego też z czystym sercem polecam każdemu, kto raz na kilka lat nie boi się wydać na myszkę trochę więcej niż przeciętna cena takiego urządzenia.

Dane techniczne:

 • Siatka 12 klawiszy obsługiwanych kciukiem
 • Laserowy sensor o czułości 16,000 DPI 5G
 • Podświetlenie Chroma
 • Pełna ruchomość i klikalność kółka przewijania
 • Przyspieszenie do 210 cali na sekundę / 50 g
 • Próbkowanie z częstotliwością 1000 Hz
 • Czas reakcji 1 ms
 • Synchronizacja podświetlenia pomiędzy urządzeniami
 • Aplikacja Razer Synapse
 • Kabel w oplocie o długości 2,1 m
 • Wymiary: 119 mm (długość) x 75 mm (szerokość) x 43 mm (wysokość)
 • Waga (bez kabla): 135 g

Jeżeli zainteresowała was ta myszka, wpadnijcie na główną stronę Razera: https://www.razerzone.com/gaming-mice/razer-naga-epic-chroma

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *